Przed przedstawieniem regulacji odnoszących się do poszczególnych produktów wskazać należy, że:
Wyraźnie ochronny w stosunku do karmienia piersią charakter (świadczący o preferencji ustawodawcy dla karmienia naturalnego nad sztucznym) mają regulacje dotyczące:
reklamy (w tym działań promocyjnych), prezentacji i oznakowania (etykietowania) preparatów do początkowego żywienia niemowląt/mleka początkowego;
reklamy, prezentacji i oznakowania (etykietowania) preparatów do dalszego żywienia niemowląt/mleka następnego;
reklamy (a ściśle rzecz biorąc działań promocyjnych) i oznakowania przedmiotów służących do karmienia niemowląt;
materiałów informacyjnych i edukacyjnych dotyczących żywienia niemowląt i małych dzieci.
Przykładami powyższego są:
Za taki, w pewnym sensie, można uznać również wymóg w oznakowaniu produktów zbożowych przetworzonych i żywności dla dzieci (środków spożywczych uzupełniających dla niemowląt i małych dzieci) w zakresie wieku dziecka, od którego produkt może być stosowany. Poza tym w odniesieniu do tej kategorii żywności nie ma ograniczeń w zakresie reklamy, prezentacji, czy oznakowania, które można by uznać za wyraźnie służące ochronie karmienia piersią. Takich ograniczeń nie ma również w odniesieniu do żywności specjalnego przeznaczenia medycznego (dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego) dla niemowląt i małych dzieci (zob. jednak pkt V.3) oraz mleka typu Junior.
- Nie oznacza to, że w konkretnym przypadku cel ochronny dla karmienia piersią nie może być osiągnięty przy wykorzystaniu przepisów zakazujących wprowadzania w błąd i innych przepisów o charakterze ogólnym.
Większość omawianych w niniejszym opracowaniu produktów zostało objętych zakresem zastosowania rozporządzenia (UE) nr 609/2013, ustanawiającego dla nich wspólne ogólne wymogi dotyczące reklamy, prezentacji i etykietowania (art. 9 ust. 5 rozp. (UE) nr 609/2013), które jednak nie są nakierowane na ochronę karmienia piersią, a ponadto rozporządzenie to przewiduje dodatkowe wymogi w tym zakresie – już o charakterze ochronnym w stosunku do karmienia piersią – tylko dla preparatów do początkowego żywienia niemowląt i dla preparatów do dalszego żywienia niemowląt (art. 10 rozp. (UE) nr 609/2013).
- Wspomniane wyżej wspólne wymogi ogólne dotyczą: preparatów do początkowego i do dalszego żywienia niemowląt, produktów zbożowych przetworzonych i żywności dla dzieci oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Zgodnie z nimi, etykietowanie, prezentacja i reklama tej żywności „zapewniają informacje pozwalające na właściwe stosowanie takiej żywności i nie wprowadzają w błąd oraz nie przypisują takiej żywności właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi i nie odwołują się do takich właściwości” (art. 9 ust. 5 rozp. (UE) nr 609/2013).
Regulacje dotyczące wszystkich omawianych w opracowaniu produktów oraz materiałów informacyjnych i edukacyjnych zostały przedstawione w dalszej części opracowania (pkt II – VI). Natomiast w tym miejscu wspomnieć jeszcze należy o przepisie art. 45 ust. 4 ustawy o bezp.ż.iż., zgodnie z którym „środki spożywcze niebędące preparatami do początkowego żywienia niemowląt nie mogą być oznakowane, prezentowane, reklamowane, promowane i wprowadzane do obrotu jako środki spożywcze wystarczające do zaspokajania potrzeb żywieniowych prawidłowo rozwijających się niemowląt w ciągu pierwszych miesięcy życia, do momentu wprowadzenia odpowiedniego żywienia uzupełniającego”. Za naruszenie tego przepisu grozi kara pieniężna (art. 103 ust. 1 pkt 1 ustawy o bezp.ż.iż.).